Teplo
Teplo (též tepelná energie) je část vnitřní energie, kterou těleso přijme nebo odevzdá při tepelné výměně druhému tělesu. Je třeba rozlišovat dvě různé veličiny: teplota, která vyjadřuje stav tělesa, a teplo, které vyjadřuje změnu stavu tělesa.
Podle kinetické teorie je teplo celkovou kinetickou energií neuspořádaného pohybu částic, z nichž se látka skládá. Přeměna mechanické práce na teplo je kinetickou teorií vysvětlována jako přeměna energie uspořádaného pohybu na kinetickou energii neuspořádaného pohybu částic.
Značení
- Značka: Q
- Základní jednotka: joule, zkratka J
- Další jednotky: viz práce
Výpočet
Množství tepla obsažené v látce lze určit ze vztahu
- ,
kde m je hmotnost, c je měrná tepelná kapacita, ΔT je rozdíl počáteční teploty T1 a koncové teploty T2 (tzn. ΔT = T2 − T1).
Vlastnosti
Teplo potřebné k ohřátí látky o jeden teplotní stupeň se nazývá tepelná kapacita. Teplo potřebné k ohřátí jednoho kilogramu látky o jeden teplotní stupeň se nazývá měrná tepelná kapacita (měrné teplo). Teplo potřebné k ohřátí jednoho molu látky o jeden teplotní stupeň se nazývá molární tepelná kapacita (molární teplo).
Měřením tepla se zabývá kalorimetrie. Základem kalorimetrických úvah je zákon zachování energie, jehož znění vyjadřuje tzv. kalorimetrická rovnice.
Šíření tepelné energie z jednoho místa na druhé může probíhat vedením, prouděním nebo zářením (sáláním).
Znaménko hodnoty tepla nám říká, zda jde o teplo přijaté nebo vydané,
přičemž není striktně dáno, zda např. kladná hodnota znamená přijaté
nebo vydané teplo.